AgroProNatura

strona archiwalna

Badania flory

Maruna bezwonna (Tripleurospermum inodorum)

To gatunek rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), znany także jako rumianek bezwonny. Jest to jednoroczna roślina zielna o drobnych, pierzasto podzielonych liściach i rozgałęzionych łodygach, osiągająca wysokość od 20 do 60 cm. Charakteryzuje się białymi lub lekko różowawymi kwiatami zebrane w koszyczki, które wytwarzają delikatny, słodki zapach.

Maruna bezwonna występuje na terenach o charakterze antropogenicznym, takich jak pola uprawne, ugory, miejsca zdegradowane, skraje dróg i nieużytki. Jest gatunkiem kosmopolitycznym, szeroko rozprzestrzenionym na obszarach Europy, Azji i Ameryki Północnej. Roślina ta preferuje gleby o dużej wilgotności i odsłonięte, słoneczne stanowiska.

Jako roślina lecznicza, maruna bezwonna ma zastosowanie w ziołolecznictwie, głównie ze względu na zawartość olejków eterycznych, flawonoidów i związków fenolowych. Jej kwiaty i liście są wykorzystywane do sporządzania naparów i wywarów, które mają działanie uspokajające, przeciwzapalne i przeciwbólowe. Ponadto, maruna bezwonna jest także rośliną ozdobną, często uprawianą w ogrodach ze względu na swoje piękne kwiaty i aromatyczne właściwości.