Projekt “Ochrona różnorodności gatunkowej cennych przyrodniczo siedlisk na użytkach rolnych na obszarach Natura 2000 w woj. lubelskim” (KIK/25) realizowany jest w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy (Priorytet 2. Środowisko i infrastruktura. Obszar tematyczny: Bioróżnorodność i ochrona ekosystemów oraz wsparcie transgranicznych inicjatyw środowiskowych) i obejmuje lata 2011-2017. Wartość dofinansowania ze strony szwajcarskiej:2 424 874 CHF.
Partnerem wiodącym (koordynatorem) w/w projektu jest Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa – PIB w Puławach. W projekt zaangażowane są również trzy inne jednostki:
- Instytut Technologiczno-Przyrodniczy w Falentach (ITP);
- Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP);
- Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach (UPH).
Projekt podzielony jest na dwie części: badawczą i edukacyjną. Część badawcza realizowana jest w województwie lubelskim i obejmuje teren Polesia wraz z doliną Bugu oraz dolinę Wieprza. Część edukacyjna, obejmująca m.in. szkolenia dla rolników, przygotowanie filmów edukacyjnych, prowadzona będzie na terenie województw: lubelskiego, małopolskiego, świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Zasięg terytorialny projektu KIK/25/ wyk. Małgorzata Kozak
Główne cele projektu KIK/25:
ocena wpływu różnych praktyk rolniczych (w tym programu rolnośrodowiskowego) na różnorodność biologiczną;stworzenie sieci monitoringu różnorodności biologicznej na użytkach rolnych na przykładzie woj. lubelskiego;upowszechnianie wiedzy na temat cennych siedlisk przyrodniczych na użytkach rolnych w woj. lubelskim, a także znaczenia różnorodności biologicznej w agroekosystemach.
Późne koszenie sprzyja zachowaniu cennych gatunków roślin i zwierząt/ fot. Beata Feledyn- Szewczyk
Podstawowym elementem tworzonej sieci monitoringu różnorodności biologicznej na użytkach rolnych będzie 10 hektarowy kwadrat o boku 317 m. Na potrzeby monitoringu wyznaczono 60 kwadratów na trwałych użytkach zielonych oraz 36 na gruntach ornych. Na kwadratach tych prowadzony będzie monitoring różnorodności gatunkowej ptaków lęgowych, roślin, pająków oraz prostoskrzydłych.
Lokalizacja kwadratów monitoringowych w projekcie KIK/25/ wyk. Małgorzata Kozak
Na wytypowanych powierzchniach analizowany będzie również sposób gospodarowania rolniczego w oparciu o dane uzyskane bezpośrednio od rolników na podstawie badań ankietowych, a także na podstawie monitoringu fotolotniczego. Uzyskane dane dotyczyć będą m.in. struktury użytkowania pól, płodozmianu, nawożenia, wielkości i rozłogu pól, udziału powierzchni nieprodukcyjnych itd.